Proč coworking?

Proč coworking?


Coworking se stal během několika posledních let celosvětovým fenoménem. Dávno už se nejedná jen o sdílené kanceláře s jinými nájemci vhodné zejména pro freelancery. Coworkingová centra dnes nabízejí atraktivní flexibilní pracovní prostory pro jednotlivce, začínající firmy i větší týmy a projekty. Pronajmout si v nich můžete nejen jedno pracovní místo, ale i celou kancelář. Mezi členy center se začínají stále více objevovat i zaměstnanci větších firem a korporátů, kteří upřednostňují hybridní model práce a vyžadují flexibilitu a možnost pracovat odkudkoli. Zpočátku si větší společnosti pronajímaly spíš jen konferenční prostory nebo zasedačky. Aktuálně stojí spíše o pronájem vlastních prostor v rámci center – tedy o vlastní uzavřené kanceláře, ovšem se všemi benefity, které práce v coworkingu nabízí: flexibilita, sdílení, networking, kreativní spirit, obvykle prémiová lokalita a skvělá dostupnost apod.

Hlavní výhody coworkingových center

proc-ico01FLEXIBILITA

Na rozdíl od klasických kanceláří nabízejí coworkingová centra svým nájemcům absolutní flexibilitu – časovou i prostorovou. V rámci různých typů členství si můžete pronajmout jedno pracovní místo (sdílené či dedikované) nebo rovnou celou kancelář s přístupem 24 hodin denně/7 dní v týdnu.

Díky možnosti krátkodobého nájmu nemusíte podepisovat nájemní smlouvy na 3 až 5 let, jak je to obvyklé u klasických kanceláří. Velikost pronajímaných prostor můžete navíc kdykoli upravovat podle toho, jak se vašemu podnikání daří. Když roste, mohou růst prostory v rámci centra spolu s vámi anebo naopak. 

Někteří provozovatelé také vychází vstříc firmám, které i po skončení protipandemických opatření zůstaly u hybridního provozu a v kanceláři proto mají fyzicky méně lidí. Nabízejí jim na menší počet pracovních míst více členských přístupů, aby mohli zaměstnanci rotovat. Firmy tím mohou dosáhnout výrazných provozních úspor.

proc-ico02KOMUNITA

Většina coworkingových center má společnou filozofii, která je postavená na koncentraci talentu, propojování a spolupráci. Mnohé z nich se pyšní pestrou komunitou členů, o kterou se starají a dále ji rozvíjejí. Jedná se o energické start-upy, dynamické scale-upy, vášnivé podnikatele a další kreativní mozky.

Vedle klasických pracovních míst tu proto najdete i prostory pro spolupráci: zasedací místnosti, sdílená pracovní místa, neformální či odpočinkové zóny i komunitní prostory vhodné pro setkávání a pořádání akcí. Těch se tu odehrává spousta – od společných snídaní, přes lekce jógy až po vzdělávací akce a konference.

Jednotlivcům a začínajícím firmám může práce v coworkingu kromě zázemí pro práci přinést i zajímavé kontakty pro rozvoj vlastního podnikání, větší firmy zase mohou těžit z přístupu k talentům, inovacím a prostředí podporujícího kreativitu.

proc-ico03SLUŽBY 

Coworkingová centra se často nacházejí v prémiových lokalitách v centrech měst se skvělou dopravní dostupností, navíc v moderních budovách v tom nejvyšším standardu. Oproti klasickým kancelářským nájmům nabízejí už hotové, plně vybavené pracovní prostory bez nutnosti investice ze strany nájemce.

Členství zahrnuje rovněž běžný provoz kanceláře i recepce ze strany provozovatele. V ceně jsou servisní poplatky budovy, spotřeba energií, vysokorychlostní internet apod.

Členové/nájemci mohou v coworkingových centrech zpravidla využívat vlastní terasu, kavárnu, relax zónu či tělocvičnu. K dispozici mají i běžné kancelářské potřeby, kopírovací a skenovací zařízení či nápoje a občerstvení ve společných kuchyňkách.